جستجو

خبرنامه

اشتراک

بازخوانی سخنان_شنیده_نشدۀ «امام» در تجلیل از مقام «زن»

)قسمت اول از هفتم)

پایۀ بهشتی_شدن هرکس از مادر است/ اگر در دامن مادر، که بالاترین محل تربیت است، بچه خوب از کار درآمد، این تا_آخر به همان تربیت بچگی که شده باقی می‌ماند! -مگر یک عوامل بسیار قوی‌ای او را برگرداند

تربیت فرزند از همه_شغلها بالاترست/ تأثیر مادر در تربیت، بالاتر از پدر، معلم، استاد و اجتماع/ شرافت مادرى از شرافت پدرى بیشتر است

اسلام می‌خواهد بچّه‌ها دست مادر را حتماً ببوسند/ بخش مهمی از مشکلات جامعه در صورت «محترم بودن زن در خانواده» حل می‌شود!

 

شما خانمها به طوری که حالا خودتان می‌گویید معلم هستید؛ دو_شغل بسیار شریف دارید. یکی شغل تربیت فرزند(مادری)، که این از همه شغلها بالاتر است. یک فرزند خوب شما اگر به جامعه تحویل بدهید، برای شما بهتر است از همه عالَم (!!!) (صحیفه امام،ج8،ص90)

دامن مادر مبدأ_خیرات_و_شرور/ آن چیزی که در بچگی از مادر می‌شنود یا می‌بیند، آن نقش می‌بندد در قلبش؛ و تا آخر! همراهش هست!/ این یک مطلب بسیار_بزرگى است که از مادرها مى‌آید و از کس دیگر نمى‌آید (صحیفه امام،ج9، ص136)

اگر در دامن مادر، که بالاترین_محل_تربیت است، بچه خوب از کار درآمد، این تا_آخر به همان تربیت بچگی که شده باقی می‌ماند! -مگر یک عوامل بسیار قوی‌ای او را برگرداند/ زیرا علاقه‌ای که بچه به مادر دارد به هیچ کس ندارد و حرف مادر نقش می‌شود در مغزش. (صحیفه امام،ج8، ص363)

تمام آرزوهای بچه خلاصه می‌شود در «مادر»، چون به هیچ‌کس آن علاقه را ندارد/ بچه همه چیز را در «مادر» می‌بینید؛ «حرف»، «خُلق» و «عمل» مادر در بچه‌ها اثر دارد/بچه از همان دامن مادر، اعمالش و گفتارش به تقلید از مادر- که از همه تقلیدها بالاتر است- و به تزریق مادر- که از همه تزریقها مؤثرتر است- تربیت مى‌شود./ مسئول افعال و اعمال بچه‌ها هم شما هستید (صحیفه امام، ج7،ص284)

گمان نکنید که یک بچه است...اگر این بچه‌اى که شما تربیت کردید یک تربیت صحیح باشد و آن وقت آن بچه در رأس جامعه واقع بشود، یک ملت را سعادتمند مى کند؛ و آن شرفش مال شماست. و اگر خداى نخواسته به عکس باشد...این ممکن است که بعدها یک جامعه را به فساد بکشد. خیال نکنید یک آدم است. گاهى یک آدم، یک ده را خراب مى‌کند؛ گاهى یک آدم یک شهرستان را خراب مى‌کند؛ گاهى یک مملکت را خراب مى‌کند. (صحیفه امام، ج7،ص284)

    

بانوان محترم! مسئولید همه/ مادرها بیشتر مسئول هستند/ شرافت مادرى از شرافت پدرى بیشتر است/ تأثیر مادر هم در روحیه اطفال از تأثیر پدر بیشتر است(صحیفه امام، ج‌7، ص503)

همه تحت تأثیر مادران هستند. آنکه بهشتی می‌شود، پایۀ بهشتی شدنش از مادر است: الجنة تحت اقدام الأمهات. مادر است که فرهنگ و معرفت و تمدن و ویژگی‌های اخلاقیِ یک قوم و جامعه را با جسم خود، با روح خود، با خُلق خود و با رفتارِ خود، دانسته و ندانسته به فرزند منتقل می‌کند. (امام_خامنه_ای، 5/ 5/ 85)

باید کاری بکنیم که بچّه‌ها دست مادر را حتماً ببوسند؛ اسلام دنبال این است/در صورت محترم بودن زن در محیط خانواده، بخش مهمّی از مشکلات جامعه حل خواهد شد (امام_خامنه_ای، ۹۲/۰۲/۲۱)    

مشروح:

http://bayanmanavi.ir/post/2917