جستجو

خبرنامه

اشتراک

نوروز و معنویت

اولین کاری که در اوقات فراغت به ذهن‌تان می‌آید چیست؟

ببینید در اوقات فراغت اولین کاری که به ذهنتان می‌آید چیست؟ برخی هوس‌بازتر می‌شوند و برخی مهربان‌تر؟ شما چطور؟

انسان در دو وقت «سختی» یا «فراغت»، ضمیر و باطنش را آشکار می‌کند

علی(ع): فراغت برای افراد معمولی زمینۀ هوس‌بازی است

دین با بازی و سرگرمی مخالف نیست، با «کم لذت بردن» مخالف است

کسی که دون‌همت و دنبال لذت‌های کم باشد، موقع فراغت، ضمیر خود را نشان می‌دهد

بعضی‌ها موقع بیکاری، سراغ فعالیت‌های ناب و کم‌یاب -مثل خدمت به دیگران- می‌روند

بعضی‌ها وقت فراغت سراغ محاسبه_نفس می‌روند؛ لااقل در ایام نوروز این‌کار را انجام دهیم

حجت الاسلام پناهیان

انسان در دو موقعیت، ضمیر و باطن خودش را آشکار می‌کند؛ یکی در موقعیت سختی و فشار و دیگری در زمان خوشی، آسایش و فراغت. در سایر اوقات معمولاً انسان رفتار منفعلانه دارد.

در زمان فراغت و بیکاری، باید دید اولین کاری که به ذهن انسان می‌آید چیست؟ آیا در این اوقات، هوس‌بازتر می‌شود و یا مهربان‌تر می‌شود؟ امیرالمومنین(ع) می‌فرماید: فراغت برای افراد معمولی زمینۀ هوس‌بازی است(مَع الفَراغِ تَکونُ الصَّبوَةُ؛ غررالحکم/9743)

    

انسان در اوقات فراغت ما فی‌الضمیر خودش را بیرون می‌ریزد، اگر در ضمیرش دون‌همت و هوس‌باز باشد و دنبال لذت‌های کم باشد، اینجا خودش را نشان می‌دهد.

بعضی‌ها حریصِ بازی هستند. یکی از علل حرام بودن قمار این است که به‌شدت ذهن انسان را درگیر بازی می‌کند. البته دین با بازی و سرگرم شدن مخالف نیست، بلکه با کم_لذت_بردن و سطحی‌نگر شدن مخالف است. نگاه حرام باعث کاهش لذت حلال شما می‌شود؛ این‌ها حرفهای دینی نیست، حرف‌های عقلانی است!

در اوقات فراغت، از لذت‌های_برتر غافل نشویم و لحظات خود را در غفلت نگذرانیم. اینکه خیلی از دستورات دین، مارا از برخی لذت‌ها منع می‌کند برای این است که این لذت‌ها کم هستند.

تعطیلات_نوروز، ایام فراغت است و با توجه به زیبایی‌های طبیعت، اتفاقاً زمان مناسبی برای تعطیلات است. انسان باید در فراغت، فعالیت خود را تغییر دهد به‌سراغ فعالیت‌های نایاب یا کم‌یاب برود.

بعضی‌ها وقتی بیکار می‌شوند شب زودتر می‌خوابند تا سحر زودتر بیدار شوند و با خدا بیشتر صحبت کنند. برخی در فراغت، سراغ خدمت کردن به فامیل می‌روند. برخی سراغ همسایه‌ها می‌روند و با آنها آشنا می‌شوند و رابطه برقرار می‌کنند.

بعضی‌ها وقتی بیکار می‌شوند سراغ محاسبه_نفس می‌روند. فرمود: «لَیْسَ مِنَّا مَنْ لَمْ یُحَاسِبْ نَفْسَهُ فِی کُلِّ یَوْمٍ»(کافی/2/453) لااقل در ایام نوروز این محاسبۀ نفس را انجام دهیم.

صوت:

telegram.me/Panahian_mp3/1282