جستجو

خبرنامه

اشتراک

آیا با وجود کامل بودن دین اسلام، ظهور منجی ضرورتی دارد!؟

خداوند برای هدایت بنده گان خویش برنامه ای را بوسیله پیامبران و در قالب کتبی ثقیل بر زمینیان ارزانی داشت. حال اگر این برنامه جامع و کامل و از طرف خداوند است

چرا نتوانسته که انسان را به خوشبختی مورد نظر برساند و او را نیازمند ظهور منجی ساخته؟

امروزه در سبک زندگی به ظاهر اسلامی که در جامعه حال حاضر وجود دارد متاسفانه به کثرت در اعماق افکار افراد این طرز فکر را میبینیم. 

و اما پاسخ این گونه شبهات :
این سؤال همزمان چند مطلب را به چالش کشیده است که یک به یک طرح و بررسی اجمالی شد؛ و اما ادعاهای مطرح شده در سؤال و چکیده پاسخها:

    

 

    1- کتب آسمانی [از جمله قرآن کریم] ثقیل است.

پاسخ:
به ثقیل بودن قرآن کریم که آخرین کتاب آسمانی است، در آیه 5 سوره مبارکه مزمل اشاره شده است: إِنَّا سَنُلْقِی عَلَیْکَ قَوْلًا ثَقِیلا: ما کلام بسیار سنگین (و گرانمایه قرآن) را بر تو القا مى‌ کنیم.
قرآن کریم که کلام الهى است هم از حیث فهم معنایش ثقیل است، براى این که کلامى الهى است که پیامبر آن را از ساحت عظمت و کبریایى گرفته و هم از حیث تحقق بخشیدن به حقایق و معارف بلندش ثقیل است و تحقق عینی آن، عزمی راسخ می طلبد.
    


2- آیا برنامه ای که خداوند برای هدایت بندگان خویش بوسیله پیامبران و در قالب کتب آسمانی عرضه داشته، جامع و کامل است؟

پاسخ:
بله، یک دلیل عقلی این مطلب قاعده لطف است که توضیح مختصر آن این است که هر هدایتی که عباد در راه وصول به کمال انسانی بدان محتاجند و عقول آنها بدان راهی ندارد، خدای سبحان بخاطر این که رحمتش تامه است و فیض علی الدوام دارد و از طرفی هیچ گونه بخلی در او متصور نیست، فلذا باید این هدایت تشریعی را تمام و کامل در قالب برنامه آسمانی و از طریق وحی به وسیله انبیای عظام در اختیار بندگانش قرار دهد. آنگاه بندگان در عمل به این برنامه یا عمل نکردن آن مختارند.
دلایل نقلی فراوان هم از خود قرآن کریم داریم، ضمن این که قرآن کریم به صراحت بر جامعیت خود شهادت داده:
وَ نَزَّلْنا عَلَیْکَ الْکِتابَ تِبْیاناً لِکُلِّ شَیْ‌ءٍ وَ هُدىً وَ رَحْمَةً وَ بُشْرى‌ لِلْمُسْلِمین (نحل/89)
و ما بر تو این کتاب (قرآن عظیم) را فرستادیم تا حقیقت هر چیز را روشن کند و براى مسلمین هدایت و رحمت و بشارت باشد.
به کامل بودن دین اسلام هم در آیه 3 مائده تصریح می نماید:
ٌالْیَوْمَ یَئِسَ الَّذینَ کَفَرُوا مِنْ دینِکُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی‌ وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دینا:
 

امروز، کافران از (زوال) آیین شما، مأیوس شدند بنا بر این، از آنها نترسید! و از (مخالفت) من بترسید! امروز، دین شما را کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آیین (جاودان) شما پذیرفتم.
حتی از سبک و سیره احکام اسلام هم می توان جامع و کامل بودن آن را برداشت نمود چرا که در تمام مسایل دینی و دنیوی انسان دخالت نموده، یک برنامه کامل زندگی را در اختیار او قرار می دهد. اسلام قبل از تشکیل نطفه آدمی، زمان تولد او، زندگانی او، زمان مرگ او و حتی بعد از مرگ او، و خلاصه برای تمام مراحل زندگی بشر برنامه دقیق و خاص تعیین نموده و به جزئیات با دقت تمام نگریسته که به روشنی دال بر جامع و کامل بودن آنست.

3- آیا برنامه ای که بوسیله پیامبران در قالب کتب آسمانی برای بندگان انسانها آورده اند، از طرف خداست؟

پاسخ:
بله، از طرف خداست و یک دلیل آن معجزاتی است که ارائه می دادند.
اصلا یکی از راه های شناخت پیامبران صادق (از کسانی که ادعای نبوت می کردند)، ارائه معجزه بود و معجزه که نوعی خرق عادت است و ایجاد آن از توان بشر خارج است، نشانه روشنی بود بر این که آورنده آن در ادعای خود یعنی پیامبری از طرف خدای تعالی صادق است.
قرآن کریم هم معجزه جاوید پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است و دلیل نبوت آن حضرت. یکی از دلایل اعجازش هم تحدی است که خود بدان تصریح نموده است و بشر را از آوردن همانندش عاجز خوانده است. معجزه بودن قرآن هم دلیل بر آن است که از سوی خدای تعالی نازل شده است.

4- چرا برنامه جامع و کامل خداوند که در کتب آسمانی آمده، نتوانسته که انسان را به خوشبختی مورد نظر برساند؟

پاسخ:
شما از چه کسی سخن می گویید؟! شما یک مسلمان که به همه آداب اسلامی عمل نموده را به عنوان نمونه معرفی کنید تا بعد ببینیم آیا خوشبخت شده یا نه؟
اگر شما مسلمانی را به چند رکعت نماز و چند روز روزه می دانید، سخت در اشتباهید. بنده طبق آموزه های دینی چنین چیزی را معیار شناخت مسلمان واقعی نمی دانم. مسلمان کیست و مسلمانی به چیست؟ در لینک زیر مطلب مختصری با عنوان «راه خدا، راه شیطان» (قسمت دوم) به قلم نگارنده آمده، که به یک گوشه از این آموزه ها و شناخت معیار های حقیقی ایمان و مسلمانی اشاره شده است:
http://www.askquran.ir/showthread.php?t=7783&page=26

5- اگر برنامه هدایتی که خداوند بوسیله پیامبران و در قالب کتبی ثقیل بر زمینیان ارزانی داشت، جامع و کامل و از طرف
خداوند است چرا نتوانسته که انسان را به خوشبختی مورد نظر برساند و او را نیازمند ظهور منجی ساخته؟

پاسخ:
گویی خواسته اید بگویید وجود منجی (و در لسان اسلامی «مهدی موعود») دلیل بر کامل نبودن و جامع نبودن دین آسمانی (اسلام) است! اما به یک نکته مهم توجه نکرده اید و آن این که آن منجی برای چه می آید؟ هدف او چیست؟
هدف غایی و اصلی این منجی برپایی عدل و قسط است. قرآن کریم هم هدف غایی بعثت انبیا را همین مطلب عنوان نموده است:
لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْط... (حدید/25)
پیاده کردن همه احکام و برنامه های نورانی اسلام هم که زمینه ساز برپایی این قسط و عدل است، هدف نهایی ظهور این منجی موعود است یعنی تا زمان او موانع مختلفی همچون حکام یاغی و ستمگر و ... مانع از اجرای کامل احکام و برنامه های اسلامی است فلذا یک منجی (مهدی موعود علیه السلام) خواهد آمد و با تأییدات الهی این موانع را از سر راه بشریت برداشته، زمینه ظهور و بروز تمام برنامه های اسلام را فراهم می سازد.
لذا وجود منجی خود دلیل بر کامل و جامع بودن این دین است چون این منجی با دین جدید نمی آید بلکه برنامه عملی او دستورات اسلام و اجرای عملی آنها در جامعه است.